E- mail: esra.almas@bilkent.edu.tr

Ofis: FA 114 A

Telefon: 0312 290 29 79


Biyografi

Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Lisansüstü çalışmalarını Auckland Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat ve Fransızca üzerine yaptı. Paris IV (Sorbonne) Üniversitesi’nde Fransız Dili ve Edebiyatı eğitimi aldı. Doktora çalışmalarını Amsterdam Üniversitesi Kültürel Analiz Okulu’nda (ASCA), ASCA bursuyla ‘Orhan Pamuk’un Edebi Sermayesi olarak İstanbul’ üzerine tamamladı. Bu çalışma Orhan Pamuk’un eserlerindeki İstanbul imgesini melankoli, sürgün, ve dünya edebiyatı kavramlarının açtığı pencerelerden inceledi.  2006-2011 senelerinde aynı üniversitenin Edebiyat Çalışmaları ve Kültürel Analiz bölümlerinde ders verdi, tez yönetti.

Amsterdam Üniversitesi, Leiden Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, ve İstanbul Şehir Üniversitesi’nde ders verdi.  Katz Center of Advanced Judaic Studies’de doktora sonrası araştırmalarında bulundu. Sharjah Universitesi, Virginia Universitesi, Amsterdam Universitesi, Hollanda Turkiye Enstitüsü, The Orient Institute Istanbul, Limmud Turkiye, ve BISAV’da davetli konusmacı olarak bulundu. PEN Uluslararası Yazarlar Birliği, Amsterdam Universitesi Şehir Çalışmaları, Hollanda Türkiye Enstitüsü (NIT), ve çeşitli uluslararası kuruluşlar için çevirmen, moderatör, konferans düzenleyicisi ve oturum başkanı olarak görev aldı. Bellek Çalışmaları Derneği (M S A), Modern Diller Derneği (MLA) mesleki kuruluşlarına ve Hollanda Türkiye Enstitüsü (NIT) üyelikleri bulunmaktadır.

Modern Türkiye Edebiyatı üzerine ulusal ve uluslararası mecralarda yayımlanmış çalışmaları bulunmaktadır. İstanbul imgeleri, otobiyografi, melankoli, göç, ve kültürel kimlik üzerine makaleleri MHRA Working Papers, Culture, Theory and Critique, Life Writing, ve Jewish Social Studies dergilerinde yayımlanmıştır. Güncel çalışmaları Modern İstanbul’un Yahudi anlatıları üzerine odaklanmıştır. Azınlık edebiyatları, bellek, kültürel miras, göç, sürgün, tasavvuf ilgi alanlarına girer.